2018 konferansı İzmir’de yapıldı

2018 konferansı İzmir’de yapıldı

Ülkemizde yenilenebilir enerji kooperatiflerini geliştirmek, bu alanda örnekleri yaygınlaştırmak ve de diğer ülkelerdeki uygulamaları ülkemizdeki ilgili gruplar ve kurulmuş olan kooperatifler ile buluşturmak için her yıl yapılan konferansımız bu yıl İzmir’de gerçekleşti. 8 ülkeden 15 konuşmacının katıldığı konferansa Avrupa Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Birliği REScoop.eu da destek verdi.

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Oral KAYA, “2016 ve 2017 yılında Çanakkale’de gerçekleşen Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Konferansları, artık tüm Türkiye’yi gezecek. Yenilenebilir Enerji Kooperatiflerinin kurulduğu her ilde bundan böyle yapılması planlanan konferansların amacı, kooperatiflere olan ilgiyi arttırmak, yenilenebilir enerji kooperatifleri arasında ilişkileri güçlendirmek, yerellerde kurulmuş olan enerji kooperatiflerine destek vermek ve dünya genelindeki olumlu örnekler ile ülkemizde yeni ağların kurulmasına yardımcı olmak” şeklinde konuştu. Avrupa Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Birliği REScoop.eu’nun da destek verdiği konferansın ana teması Balkan ülkeleri ve Doğu Avrupa’da yenilenebilir enerji kooperatifleri ve girişimleri oldu. Almanya, Belçika, Danimarka, Ermenistan, Fransa, Gürcistan, İspanya ve İtalya’dan kooperatiflerden gelen konuşmacılar kendi deneyimlerini ve enerji kooperatiflerinde yeni trendleri tartışmaya açtılar. Çanakkale’den Troya Yenilenebilir Enerji Kooperatifi ile İzmir’de bulunan İzmir ve Seferihisar Enerji Kooperatifleri ile birlikte düzenlenen konferansa İzmir Ticaret Odası ev sahipliği yaptı. Konferansa 17 tanesi enerji kooperatifi olmak üzere 38 farklı kooperatiften temsilciler katıldı. Özellikle sektör temsilcilerinin de büyük ilgi gösterdiği konferans iki gün sürdü.

2016 yılından bu yana ülkemizde kurulan enerji kooperatiflerinin sayısı hızla artarak 22’yi buldu. Bu kooperatifler arası ilişkinin arttırılması, diğer ülkelerdeki modellerin ve deneyimlerin paylaşılması için yapılan konferanslara bu yıl 38 tane farklı sektörlerde de çalışan kooperatiflerin temsilcileri katıldı. İzmir’de 10 ve 11 Eylül tarihlerinde gerçekleşen konferansa ilgi büyük oldu. Özellikle kooperatifçilik modelleri ülkemize yakın olan Doğu Avrupa’dan Gürcistan ve Ermenistan temsilcilerinin sunumlar büyük ilgi ile izlendi. Aynı şekilde Yunanistan ve Hırvatistan örnekleri de Avrupa Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Birliği REScoop.eu temsilcisi tarafından verildi. Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü uzmanı Gözde Ayanoğlu, ülkemizdeki kooperatiflerin son durumunu anlattı ve Kayseri örneği üzerinde durdu. Günder (Uluslararası Güneş Enerjisi Birliği Türkiye Bölümü) genel sekreteri Faruk Telemcioğlu ise, UNDP ve Orman Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri “Orman Köylerinde Güneş Enerjisinden Elektrik Üretim için Finans Mekanizması Projesi”ni e bu proje ile kurulan enerji kooperatifini tanıttı.

İkinci gün birlik tarafından hazırlanan workshop çalışmaları ile Avrupa’da yenilenebilir enerji kooperatiflerinde yeni uygulamalar ve projeler tanıtıldı. Uzmanlar cevaplandırıyor başlıklı oturumda ise REScoop.eu uzmanları enerji verimliliği, enerji kooperatifleri ve merkezi ısıtma/soğutma ve benzeri birçok alanda soruları cevaplandırdılar.

3. YENİLENEBİLİR ENERJİ KOOPERATİFLERİ KONFERANSI’nda yapılan sunumlara konferansın internet sitesinden ulaşabilirsiniz: yenkoop.org