Avrupa’dan sivil toplum çalışanları ile deneyim paylaşımı

Avrupa’dan sivil toplum çalışanları ile deneyim paylaşımı

Civil Society Exchange (Sivil Toplum Değişim) programı 8-12 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti.

Altı ay sürecek olan program, Türkiye’den ve Avrupa’dan toplam 16 STK’nın ortaklığında gerçekleşecek. Bu STK’lar kendi aralarında kuracakları ortaklıklar ile ülkeler ve kültürler arası çalışma yaparak kurumsal zenginlik kazanacaklar. Programın yürütücüleri Bilgi Üniversitesi ile Almanya’dan MitOst olacaklardır.

Bu kültürel ve kurumsal değişim programına ülkemizden sekiz STK katılıyor. Derneğimiz ise Polonya’dan Społeczny Instytut Ekologiczny (SIE) ile ortaklık kurarak, sivil toplumda görünürlük teması üzerine çalışma yapacaklardır.

İstanbul’da gerçekleşen 5 günlük yoğun tempolu çalıştayda kurumlar kapasite geliştirme, ortaklık kurma, iyi deneyimlerin paylaşımı ve süreçte izleyecekleri yol üzerine çalışmalar yaptılar. Farklı alanlardan kurumların bir araya gelmesi ise çalışmalarda özellikle yeni metot ve tekniklerin kullanılmasını sağladı.

Programa Türkiye dışında Almanya, Fransa, Polonya, Yunanistan, Gürcistan, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan’dan Sivil Toplum örgütleri katılıyorlar. Şubat 2018 de Berlin’de yapılacak olan final buluşmasına kadar, ortak olan örgütler ortakları ile birlikte çalışmalar gerçekleştirecekler.

Projenin yayınına buradan ulaşabiliyorsunuz.
STCM_Almanak.27.11.19.web_