Pandemi döneminde evlere kapanan yaşlılara yönelik yeni projemiz başladı

Pandemi döneminde evlere kapanan yaşlılara yönelik yeni projemiz başladı

YETİŞKİNLERE YÖNELİK ULUSÖTESİ İŞBİRLİĞİ

Pandemi döneminde Dünya öngörülemeyen bir durumda durdu. Birçoğumuz en az iki farklı gerçeklikte yaşadığımız izlenimine sahip olduk. Ya kısıtlı bir insan grubu ile bir şekilde kapandık, ya da hayatımızı sanal ortamda devam ettirdik. Bu süreçten en çok da yaşlı vatandaşlarımız etkilendi.

Kendinize bir yer bulup, kenarda kalmamak, etkinliklere katılmak, birlikte karar vermek, sayısız engellere ve birçok sınırlamaya rağmen yaratıcı kalmak için neler yapabiliriz? İşte bu soru bizi “ICT – neden yaşlılar için kültür ve yaratıcılık olmasın?” Projesini uygulamaya ve farklı ülkelerden ortaklarımız ile beraber bu sorulara cevap vermeye çalışmaya itti.

Proje beş ortağın ortak bir girişimidir. Polonya’dan (SIE), Türkiye’den (TROYA), Almanya (SLO) , İsveç’den (MobilEducation) ve Finlandiya’dan (Tiedetila). Proje, Erasmus + Yetişkin eğitimi çerçevesinde finanse edilmekte.

Yaşlılar için önemli
Proje ortakları, sürdürülebilir kalkınma ile ilgili konularda ve çevre alanında eğitim çalışmaları yapmakta. Yaşlı nüfus, bu eğitimlerin önemli bir alıcı grubudur. Yaşam durumları, sosyal aktiviteleri ve dijital becerileri ülkeden ülkeye değişir. Hepsi için eşit derecede önemli olan, sınırların ötesinde bir topluluk duygusu, kültürler arası diyalog, doğaya ve çevreye zarar vermemek için nasıl davranılacağı hakkında tartışma veya gelenek ve kimlik hakkında diyalog için güçlü ihtiyaçtır. Modern teknolojiler, dünyanın kendisini içinde bulduğu durum ne olursa olsun iletişim kurulmasını sağlar.

Hedef
Ortaklık, kültürel etkinliklere katılmak ve yaşlıların yaratıcılığını geliştirmek için becerilerini geliştirmek için, Bilişim Teknolojilerini kullanarak çekici içerik ve yöntemler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Proje önceliği olarak yaşlılar, yeni öğrenme kültürünün ilkelerine uygun olarak etkinliklerin ortak yararlanıcıları ve ortakları olacaktır: “Bir ağaca nasıl büyümek gerektiğini öğretemezsiniz. Ona sadece toprak, güneş ve su verin”(Polonya atasözü).
Proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler, uluslararası ortaklar toplantılarının yanı sıra yerel çalıştay ve yaşlılarla toplantıları içerir. Proje amaçları, deneyim alışverişinde bulunmak, en iyi uygulamaları öğrenmek ve ortaklık işbirliğinin sonuçları üzerinde çalışmaktır.

Projenin tüm sonuçları, İngilizce ve ortakların dillerinde ortakların web sitelerinde ve Erasmus+ Proje Sonuçları Platformunda yayınlanacak ve herkese açık olacaktır.

Polonya Buluşması Notları

Almanya Buluşması Notları

Finlandiya Buluşması Notları

İsveç Buluşması Notları

Türkiye Buluşması Notları

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet