Yenilenebilir Enerji ve Tarım

Yenilenebilir Enerji ve Tarım

Troya Çevre Derneği, Çanakkale ilindeki tarım kooperatiflerini yenilenebilir enerji kaynakları ile tanıştırmak, kullanmalarını teşvik etmek ve kullanımı hakkındaki yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için yeni projesini başlattı. “Yenilenebilir Enerji ile Tarım” isimli proje, GEF-SGP desteği ile hayata geçiriliyor. Projenin ilk aşamada sosyal medya hesabı açıldı. Sosyal medya hesabında yayınlanan açıklama’da proje hakkında bilgilere de yer verilmiştir.

“Çanakkale Türkiye’nin önemli bir tarımsal üretim merkezi, öyle ki il kişi başı bitkisel üretim değerinde ülkede 4’üncü sırada yer almakta. Çanakkale’nin domatı, nektarini, Bayramiç elması, Bayramiç beyazı, Lapseki kirazı, kapya biberi, Ezine Peyniri ve zeytinyağı üretimde öne çıkan tarımsal ürünler. Tarımsal üretimdeki bu çeşitlilik ve üretim değeri kooperatifçiliğin de gelişmesini sağlamıştır. Türkiye’deki köylerin %35’inde tarımsal üretim kooperatifi bulunurken, bu rakam Çanakkale’de %65’e çıkıyor.

Çanakkale yenilenebilir enerji kaynakları potansiyelinin de yüksek olduğu bir il ve sadece güneş enerjisinde yıllık 1460 kWh/m² radyasyon değeri ile birçok Dünya ülkesini geride bırakıyor. Bununla birlikte tarımsal üretimde ihtiyaç olan enerjinin büyük bölümü üretimde girdi maliyetini arttıran, iklim değişikliğine olumsuz etki eden fosil yakıtlardan sağlanıyor.

“Yenilenebilir Enerji ile Tarım” projesi tarımsal üretim kooperatifleri aracılığıyla tarımsal üretimdeki enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması konusunda farkındalık yaratılmasını hedefliyor. Bunun için tarımsal kalkınma kooperatifleriyle buluşuyor, ihtiyaçları belirliyor ve harekete geçmek için ortak zeminler oluşturulmasını tartışıyor.
Yenilenebilir Enerji İle Tarım projesi Troya Çevre Derneği tarafından GEF Küçük Destek Programı (SGP) desteğiyle yürütülmektedir.”

Bayramiç, Ayvacık ve Yenice’de bulunan Tarım Kooperatiflerinin enerji maliyetlerinin düşürülmesi ve yenilenebilir enerji kaynakları ile enerji ihtiyaçlarının karşılanması için geliştirilen projede mevcut durum çalışması sonrası eğitimler verilecek.