Adalarda Enerji Bağımsızlığı webinarına yoğun katılım

Adalarda Enerji Bağımsızlığı webinarına yoğun katılım

TROYA Çevre Derneği olarak ortağı olduğumuz VPP4ISLANDS projesi çerçevesinde gerçekleşecek olan adalarda enerji bağımsızlığının sağlanması fikrini tartışmaya başladığımız ilk webinar oturumu, yoğun bir ilgi ile yapıldı. Toplantıya proje ortakları UEDAŞ, İNAVİTAS, TROYA Çevre Derneği ile projenin destekçilerinden GÜNDER kurumsal olarak katıldı. Proje hakkında genel bilgiler ve adalarda enerji bağımsızlığı fikrinin tartışıldığı oturum, proje tanıtımı ile başladı.
Adalarda enerji bağımsızlığının sağlanması ve geçiş fikrine yerel katılım hakkında konuşan dernek yönetim kurulu başkanı Oral KAYA, “Anakaradan elektrik taşıması, maliyet ve enerji kaybına neden olur ve kabloda sorun yaşanması nedeniyle adaların elektriksiz kalma riski vardır. Bu nedenle adaların kendi elektriğini kendi üretmesi gerekmektedir” dedi. İnovitas Ar-Ge Müdürü Şafak BAYKAL ise, enerji yönetimi ve dekarbonizasyon süreçleri ile ilgili ara yüzleri anlattı ve teknolojik olarak projeye katkılarını belirtti. Projenin uygulama ortağı olan UEDAŞ Ar-Ge Müdürü Mehmet KOÇ ise, Projenin ilk uygulamasının Gökçeada’da olacağından söz etti. Projenin asıl amacının elektriğin üretildiği yerde tüketilmesi olduğunu vurguladı, uygulayıcı ortaklarla yapacakları depolama sistemleri ile projeyi ilerleteceklerini anlattı. Projenin destekçilerinden olan GÜNDER (Güneş Enerjisi Derneği) Genel Sekreteri Esen ERKAN, Türkiye’nin güneş enerjisi sistemlerinin 2010 yılından beri ağırlıklı olarak kullanımının arttığından ve Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik elde etme modellerinden bahsetti.

Webinar’ın son bölümünde ise soru ve cevaplara yer verildi. İlginin yoğun olduğu toplantının ikinci ayağı da önümüzdeki günlerde gerçekleşecek.