Artık Çatınızda Elektrik Üretebileceksiniz!

Artık Çatınızda Elektrik Üretebileceksiniz!

Uzun sözün kısası; artık evinizin çatısında elektrik üretip fazlasını da şebekeye satabileceksiniz. Bu konuda eksik olan yasal düzenleme, 18 Ocak 2018 tarihli ve 30305 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Çok uzun zamandır beklenen çatılarda bireysel elektrik üretimi yasal bir yapıya kavuştu. Bu konuda EPDK’nun 28 Aralık 2017 tarihli kararı, aradan 20 gün geçtikten sonra Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Bugüne kadar kendi evinizin çatısında sadece kendi ihtiyacınızı karşılamak amacıyla elektrik üretebiliyordunuz. Bu konuda hatta zaman içinde bazı düzenlemeler de yapılarak, bu üretimi kolaylaştırıcı kararlar alındı. Ama üretim fazlasını ne kadar ve ne şekilde değerlendirebileceğinizi size açıklayan bir hüküm yok idi. Şimdi bu karar ile buna bir düzenleme getirildi. Genel şart tabii ki abone olmanız ve abonelik üzerinden üretim yapabilmeniz.

1- Kurul kararı sadece çatı ve cephe uygulamalarını kapsayıcı bir şekilde yayınlandı. Yani sadece bu alanlarda üretim tesisi kurabileceksiniz. Aynı zamanda sadece güneş enerjisi sistemleri ile üretim yapma hakkı tanıyor. Rüzgar gücünden yararlanarak elektrik üretimi yapmak veya hibrit sistemler için geçerli değil.
2- Üretim ve tüketim aynı tesiste gerçekleşmek zorundadır. Farklı üretim ve tüketim adreslerini kurul kabul etmiyor.
3- Her abone, bir tek üretim hakkına sahip olacaktır. Farklı yerlerde üretim hakkı var ise (ikinci konut, işyeri veya kooperatif gb.) bu durumda sadece birini tercih etmek zorunda olacaktır.
4- Her abone sadece sözleşme gücü kadar ve 10 kW’ı geçmeyecek şekilde üretim yapabilir. Abone olduğunuzdaki sözleşme gücü bu aşamada karar vericidir.
5- Ev sahibinin değişmesi halinde, yani çatı veya cephesinde üretim tesisi olan konutun abonesi değiştiğinde, yeni abone sadece bir bilgilendirme ile tesisi üzerine alacaktır. Tesis aynı koşullarda üretime devam edecektir.
6- Tüketim fazlası elektrik şebekeye dağıtım şirketi üzerinden satılabilecektir. Bunun için üretici abone çift taraflı sayaçla belirlenen miktarı diğer üreticiler gibi faturalandırarak tahsil edebilecektir.
EPDK’nın uzun zamandır beklenen bu kararı, aynı zamanda diğer teknik aşamalara da yol gösterici olmakta, başvuru prosedürünü de kolaylaştırmaktadır.

Bu konuda basında yer alan haberler:
1- YEŞİL GAZETE : https://yesilgazete.org/blog/2018/01/18/resmi-gazete-yayinladi-catida-urettiginiz-elektrigin-fazlasini-sebekeye-satabileceksiniz/
2- SPUTNİK NEWS : https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201801181031868210-tuketici-elektrik-uretip-satabilecek/
3- ANADOLU AJANSI : http://aa.com.tr/tr/ekonomi/catida-uretilen-elektrik-faturayi-dusurecek/1034426
4- ENERJİ GÜNLÜĞÜ : http://www.enerjigunlugu.net/icerik/25717/cati-tipi-mini-gunes-santrallerinin-onu-acildi.html
5- TRT : http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/catida-uretilen-elektrik-faturayi-dusurecek-346884.html
6- GÜNDEM ANTALYA : http://www.gundemantalya.com/ekonomi/elektrik-faturalarini-dusurecek-gunes-paneli-devri-h661.html
7- DÜNYA : https://www.dunya.com/ekonomi/tuketici-de-kendi-elektrigini-uretip-satabilecek-haberi-399157
8- MİLLİYET : http://www.milliyet.com.tr/gunes-topla-benim-icin–ekonomi-2594228/
9- TIMETÜRK : https://www.timeturk.com/catida-elektrik-nasil-uretilecek/haber-832398
10-EMLAKJET : https://www.emlakjet.com/haber/detay/catida-gunesten-elektrik-uretip-satmanin-onu-acildi_13957.html
11-YAPI.COM.TR : http://www.yapi.com.tr/haberler/catida-uretilen-elektrik-faturayi-dusurecek_162724.html
12-KONYANIN SESİ : http://www.konyaninsesi.com.tr/catida-uretilen-elektrik-faturayi-dusurecek-647073h.htm