Atina Belediyesi vatandaşlarla güneş enerjisi topluluğu başlatacak

Atina Belediyesi vatandaşlarla güneş enerjisi topluluğu başlatacak

 Yunanistan’da Atina’nın kuzeyindeki Chalandri yerel yönetimi, vatandaşları 150 kW’lık bir güneş enerjisi projesine 2.000 ila 3.500 Euro arasında yatırım yaparak enerji topluluğuna katılmaya çağırdı. Belediye, yatırımların üç yıl içinde geri dönüşünün sağlanacağını tahmin ediyor.

Atina’nın kuzeyindeki bir banliyöde belediye binalarına ve evlere enerji tedarik etmek amacıyla halka açık bir otoparka güneş enerjisi santralli bir gölgelik inşa edilecek. Attica idari bölgesindeki Chalandri’deki yerel yönetim, enerji yoksulluğuyla mücadeleye yönelik bir önlem olarak savunmasız hanelere ücretsiz elektrik sağlayacağını da söyledi.
Yunanistan, Avrupa Birliği’ndeki en fazla enerji topluluğuna ev sahipliği yapan ülkelerden biri ve en büyük güneş enerjisi pazarları arasında yer alıyor. Chalandri Belediyesi, vatandaşları böylesi bir çabaya dahil eden ülkedeki ilk belediye olduğunu da sözlerine ekledi.
Atina Belediye Başkanı Haris Doukas’ın geçen ay Aigaleo, Vyronas, Zografou, Kallithea, Moshato- Tavros, Papagou-Cholargos ve Nea Ionia’dan mevkidaşlarıyla birlikte Atina Enerji Koalisyonu girişimini sunmuştur. Amaç vatandaşlara daha ucuz enerji sağlamak.

100.000 Euro değerinde yatırım
Kuzey Atina bölgesel biriminin bir parçası olan Chalandri, enerji topluluğu bünyesinde 150 kW’lık bir güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor. Beklenen yıllık üretim 230 MWh olup tesis 25 yıl süreyle faaliyet gösterecektir.

Tüm üyelerin eşit oy hakkına sahip olacağı açıklandı. Yerel otorite, tesisin tüm katılımcı hanelerin elektrik ihtiyaçlarının tamamını karşılayarak faturalarını sıfıra indireceğini söyledi. Ayrıca yatırımın iki ila üç yıl içinde geri dönüşünü sağlayacaklarını da tahmin etti.

Belediye toplam maliyeti 100.000 Euro olarak görüyor ve ilk aşamada 30 ila 40 hanenin katılmasını bekliyor. Her biri 2.000 ila 3.500 Euro arasında bir miktarla katılacak.

Chalandri’de enerji bağımsızlığına ulaşma girişimi
Projeye Batı Attica Üniversitesi’nin bir bölümü katılıyor. Enerji topluluklarının kurulmasında Electra Enerji Kooperatifi ile işbirliği yapıyor.

Chalandri Belediye Başkanı Simos Roussos girişimin sunumunda; Vatandaşlar ve onların katılımı olmadan enerji krizi ve enerji yoksulluğuyla mücadele edilemez. Bu nedenle başlattığımız bu çalışma büyük önem taşıyor. Enerji maliyetlerinin giderek artmasına ve çevresel etkilerin artmasına neden olan büyük ölçekli yeşil enerji projelerine yönelik algıyı değiştirmemiz gerekiyor. Enerji dönüşümü şu anda demokratik bir şekilde yürütülmüyor ve bu da bunun arkasındaki fikri baltalıyor. Enerji özerkliğine ulaşmaya yönelik her türlü girişimin önünde engel oluşturan mevzuatta sürekli değişiklikler olduğunu söyledi.

Yerel yetkililer ayrıca belediyenin, ihtiyacının %30’undan fazlasını karşılayacak 800 kW’lık lisans aldığını söyledi. Chalandri ayrıca 11 okul için fotovoltaik, ısı pompaları ve enerji verimliliği önlemleri için 1,98 milyon Euro tutarında AB hibesine başvurdu. Kendi fonlarından 2 milyon Euro ile katılacağını söyledi.

Kaynak: https://balkangreenenergynews.com/municipality-in-athens-to-launch-solar-energy-community-with-citizens/

Çeviri: Melisa Van Wyk