Beril Zorlu resitali

Beril Zorlu resitali

2018 yılı çok heyecanlı ve notalarla başladı. Derneğimiz, bu yılın ilk etkinliği için otizm engeli olan ve Kanada’da yapılan engelli müzik ustaları yarışmasında dünya ikincisi seçilen Çanakkaleli virtüöz BERİL ZORLU’yu davet ettik. Korfman Kütüphanesi’nde ve Troia Vakfı misafirperverliğinde gerçekleşen konserde Bach, Mozart, Brahms, Beethoven ve Ulvi Cemal Erkin gibi bestecilerden eserlere yer veren Beril Zorlu, tüm repertuvarı ezbere çalabilmesi ile tanınıyor.

Konser öncesi sanatçının annesi Yeşim Zorlu ise kısa bir şekilde otizm konusunda bir bilgilendirme ve bu alanda özellikle ailelerin sorumlulukları üzerine bilgilendirmede bulundu.
Piyano çalmaya 13 yaşında başlayan otizmli Beril Zorlu, 2012 yılında Buca Eğitim Fakültesi’nde kişisel dinleti gerçekleştirdi. 2013 yılında DESEM’de kişisel dinleti gerçekleştirdi. 2013 yılında Nisan ayında kurulan İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda önce korist, ilerleyen aylarda piyanist olarak görev almaya başladı ve parçaları duyarak öğreniyor, eşlik ediyor. Kanada’da 2016 yılında 7’ncisi düzenlenen ANCA Uluslararası Dünya Otizm Festivali’nde genç sahne sanatçısı olarak 3’üncülük ödülü aldı. Sekizinci Renk Projesi kapsamında 8 Nisan 2016 günü Mustafa Ceceli’ye eşlik çaldı. 21 Kasım 2016 tarihinde İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Gülsin Onay konserinde sanatçı ile birlikte sahne aldı ve eserlerden birisini birlikte 4 el olarak icra etti. 2017 yılı Nisan ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Gençleri Destekleme (GENÇ-DES) Programına sunulan ‘Müzik ve Engelsiz Yolculuğum-2’ isimli projesi desteklenmeye değer bulundu. Proje kapsamında 28 Kasım 2017’de Macaristan-Budapeşte’de solo bir konser verdi.