Nükleer Travmasına Karşı Yenilenebilir Enerji Kooperatifi

Nükleer Travmasına Karşı Yenilenebilir Enerji Kooperatifi

İklim umudunun ön saflarından hikayeler

Avrupa’nın her yerinde insanlar, iklim çöküşünü düzeltmek için birleşiyor – adil, fosilsiz bir geleceğe acil dönüşüm talep ediyorlar. Topluluklar, şehirler ve insanlar, topluluğa ait yenilenebilir enerji üretmenin, yeşil işler yaratmanın ve enerji yoksulluğuyla mücadele etmenin ön saflarında yer alıyorlar.

İşte size iklim umudunun ön safları, Ukrayna’dan bir hikaye.

Küllerinden doğan Anka kuşu..

Japonya’nın Fukushima kentindeki 2011 nükleer felaketi hala aklımızda. Ancak en kötü nükleer kaza, 1986’da Kuzey Ukrayna’daki Çernobil Elektrik Santralini tahrip eden ve tüm Avrupa’da 10.000’den fazla ölüme ve kalıcı sağlık etkilerine neden olan kaza oldu. Radyasyonla kirlenmiş dışlama bölgesindeki orman yangınlarının gölgesinde kalan Nisan ayındaki kazanın 34. yıldönümünde, Ukrayna Cumhurbaşkanı “geleceği radyasyon tehlikesinden kurtaran kahramanlar” için saygılarını sundu.

Slavutych şehri adeta küllerinden doğan bir anka kuşu oldu ve bugün 25.000 kadar genç bir nüfusa sahip. Slavutych özellikle tahliye edilen elektrik santrali çalışanları ve aileleri başta olmak üzere son derece yetenekli mühendisler, teknisyenler ile birlikte yeni ve dopdolu fikirlerle inşa edildi.

2018 yazında, Andrij Zinchenko çevresindeki bir grup bölgenin imajını değiştirmeye karar verdi ve önerilerini Slavutych Belediye Başkanını ile paylaştı: “Çernobilin kötü anılarına takılmak yerine, şehri yeniden kurmak istedik “ Kendine güvenen bir ruh içinde, herkes için ekonomik bir fırsat sunarken toplumu da kaldırabileceğimizi göstermek istedik.”

Slavutych toplumsal güce nasıl dönüştü?

Belediye başkanının desteğiyle Andrij ve arkadaşları, SolarTown nükleer mühendisler kentindeki Sonyachne Misto’yu inşa ettiler. Paneller, daha büyük bir özel sağlayıcı tarafından değil, şehre aitti. SolarTown, enerji tasarrufu, yerel yenilenebilir enerji kaynakları, daha kolay şebeke bağlantı prosedürleri ve diğer topluluklar için verdikleri eğitim programları ile birlikte enerji yeniliklerinin topluma nasıl fayda sağlayabileceğini mükemmel bir şekilde gösteriyor.

Kooperatif, Ukrayna’da ilk olarak 2018 yılında tescil edildi. Şimdi, neredeyse 100 üyesi var ve kendilerine ait üç güneş santraline sahipler. Her hissedar en az 500 EUR yatırımla başladı ve yatırım yapılan her 1000 EUR, 2030’a kadar yaklaşık 130 EUR yıllık getiri anlamına geliyor. Bu durum, sadece daha zengin olanları değil, geniş bir insan yelpazesi için cazip yatırım anlamına geliyor.

Andrij hedef kitleleri konusunda net. “Önce bölgedeki insanlar yatırım yapabilirler. İlk yatırımcının yerel bir kadın, bir enerji yöneticisi ve en büyük iki hissedarımızın 20’li yaşlarında olmasından gurur duyuyoruz. ”

SolarTown’ın sadece ticari değil, aynı zamanda büyük sosyal etkileri olan bir proje olduğu konusunda ısrar ediyor. “SolarTown, yıllık gelirinin% 5’ini şehir gelişimi için veriyor. Bu, tüzüğümüzün ve felsefemizin ayrılmaz bir parçası. ”

Büyük bir başarının anahtarı

SolarTown ekibi, yerel mühendislerin yardımıyla, planlanan üç güneş enerjisi santralinin inşaatını sadece dört ayda 145.000 EUR yükselterek başarıyla tamamladı. Projeyi çok yakında başlatmak için izin ve lisanslar için ilgili tüm belgeleri hazırlıyorlar.

Peki onların bu şaşırtıcı başarılarının anahtarı ne ?

“İyi bir finansal plan, yasal bir model, yerel sağlayıcıdan izin ve belediye başkanı ve topluluktan destek. Ancak en önemlisi şeffaflık – tüm planlarımızı herkese gösteriyor ve her soruyu açıkça cevaplıyoruz. ”

Motivasyon ve mücadele

Andrij son birkaç yıldır bu projeye kritik miktarda enerji verirken, geleceğe yönelik bir enerji modeli ile gelişen bir topluluk yaratma misyonu onu motive etmeye devam ediyor.

SolarTown ilham verici bir örnek. İnsanlar kendi kişisel sınırlarının üstesinden gelmek ve birlikte daha büyük bir şey yapmak için daha istekliler. Bütün bir şehir kavramını tersine çevirdiler ve yeniden inşaa ettiler, toplum için kendi geleceklerini birleştirme ve yaratma özgürlüklerini buldular.

Büyük resim

İlk maddi kazanç elde edildiğinde, Slavutych kooperatifi, Avrupa yurttaş enerji kooperatifleri federasyonu REScoop.eu’ya katılmayı planlıyor. Ekip ayrıca solar, biyokütle ve aydınlatma ile ilgili sonraki projeler hakkında diğer yerel topluluklarla konuşuyor.

“Slavutych’te sürekli aynı noktada durmak istemiyoruz. Küçük kooperatifleri büyütmeliyiz. Ukraynalılara şeffaflığımızı, pratiğimizi ve deneyimlerimizi paylaşarak, kitlelere nasıl fon sağlayabileceklerini ve projelere nasıl başlayacaklarını göstermek istiyoruz.”

Artık gezegenimizle ilgili umutsuzluğa düştüğümüzde, böyle topluluklar bizi iyimser yapıyor. Onların çözümleri bize toplumsal dönüşümün nasıl görüneceğini gösteriyor.
Birlikte, fosilsiz bir geleceği hemen şimdi gerçekleştirebiliriz.

Haberin kaynağı: http://www.foeeurope.org/slavutych-community-energy-150520
Çeviri: Melis Yılmaz