Women in Energy buluşması, sektördeki kadınların deneyimlerine yer veriyor

Women in Energy buluşması, sektördeki kadınların deneyimlerine yer veriyor

Geçen sene Mayıs ayında ilkini gerçekleştirdiğimiz Kadın ve Enerji konulu web seminerimizin bu sene 17 Kasım’da ikincisini gerçekleştirdik. Yine birçok farklı ülkeden ve farklı kurumlardan  bir çok izleyici bizlere katıldı. 3 farklı ülkeden 5 farklı konuşmacı ile gerçekleştirdiğimiz seminerin destekçileri Bilgi Üniversitesi, Mitost ve Stiftung Mercator vakfıydı.

İlk konuşmayı Rescoop.eu temsilen Antonia Proka, ”Enerji Topluluklarında Kadınlar” başlıklı konuşması ile yaptı. Proka sunumunda, Enerji kooperatiflerinde daha fazla kadın katılımının gerekliliğinden  Avrupa’daki kooperatiflerin cinsiyet eşitliği perspektifinden ve dünyadaki iyi enerji kooperatif örneklerinden bahsetti.

Almanya’dan WECF’i temsilen konuşan Katharina Habersbrunner, “Enerji Toplulukları için Toplumsal Cinsiyet Araçları” isimli bir sunum gerçekleştirdi ve Almanya’daki Enerji kooperatifleri ile cinsiyet eşitliğinin enerji topluluklarına etkilerini anlattı

Türkiye’den Dolunay Güçlüer Küpeli;   UNWOMEN ve UNDP TÜRKİYE tarafından tanınan bir cinsiyet eşitliği platformu olan Turkish Women in Renewables and Energy (TWRE), Green Collar Women Association ve Turkish Offshore Wind Energy Association kurumlarını temsilen bizlere Türkiye’de yenilenebilir enerji sektöründen 3 farkı kurumun Kadın odaklı çalışmalarını anlattı.

World Wind Energy Association (WWEA) dan Stefan Gsanger, Enerji dönüşümü ve iklim politikalarında kadınların durumundan, kadınların enerji topluluklarında neden aktif olması gerektiğinden bahsetti ve yaptıkları anket çalışması verilerini bizlerle paylaştı.

Yine ülkemizden son konuşmacımız Bengisu Özenç, Sustainable Economy and Finance Association (Sefia) yı temsilen bizlere, ülkemizin iklim politikalarından ve COP27 taahhütlerinden bahsetti.

İki yıldır düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz, Enerji alanında çalışan kadınların deneyimlerini paylaştığı etkinliğimiz 17 Kasım tarihinde online olarak gerçekleşiyor. Enerji sektöründe kadın katılımının az olması, bizim özellikle bu alanda çalışmamızı gerektiriyor. Kadınların katılımını ve etkinliğini arttırmak için enerji kooperatifimizin de yönetim kurulunun sadece kadınlardan oluştuğunu düşünerek bu sorumluluğu üzerimize almış bulunuyoruz. Bu nedenle özellikle MitOst ve Stiftung Mercator desteği ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte, kadınların bu alandaki etkilerini arttırmayı hedefliyoruz.

İkincisini gerçekleştirdiğimiz buluşmanın katılımcıları alfabetik sıralama ile aşağıdaki gibi:
Antonia Proka (RESCoop.eu)
Bengisu Özenç (SEFIA)
Dolunay Güçlüer Küpeli (TWRE)
Elisabed Tskhadaia (ACDF)
Katherina Habersbrunner (WECF)
Stefan Gsaenger (WWEA)

Konuşmacıların sunumlarına erişmek için: https://drive.google.com/drive/folders/1KyTD0RR6a49nGyRJ7TPdOAY7VW2mky_T