Yeni nesil AB enerji etiketleri değişiyor, enerji verimliliği artıyor

Yeni nesil AB enerji etiketleri değişiyor, enerji verimliliği artıyor

Aynı işi yapmak için, daha az enerji kullanarak, önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayabilir ve israfı azaltabiliriz. Bu, enerji verimliliğinin temel ilkesidir ve AB’nin 2050 yılına kadar fosil yakıtlardan uzaklaşıp karbon nötrlüğünü sağlamasının en temel yollarından biridir. Enerji verimliliğinin iyileştirilmesi, emisyonları ve enerji ithalatına bağımlılığımızı azaltarak topluma fayda sağlarken aynı zamanda ülke genelinde vatandaşlar ve işletmeler için enerji maliyetlerini düşürür.

 

AB enerji etiketi
AB enerji etiketi-minimum “ekodizayn” gereklilikleri ile birlikte- aydınlatma, ısıtma, buzdolapları, dondurucular ve televizyonlar gibi günlük elektrikli cihazlarla, aynı zamanda yakıt kazanları, lastikler ve klimalar gibi ürünler için enerji verimliliğini artırmada anahtar olan bir başarı öyküsüdür.
1994’teki başlangıcından bu yana, AB enerji etiketleri, tüketicilerin daha az enerji kullanan ve bu nedenle ürünlerin kullanım ömrü boyunca daha az maliyetli olan ürünleri seçmelerine yardımcı oldu.
Özel Eurobarometer 492’ye göre, enerji etiketi, tüketicilerin %93’ü tarafından tanınıyor ve %79’u yeni elektrikli ev aletleri satın alırken bunu dikkate alıyor. Benzer etiketler, binalar, arabalar ve gıda ürünleri için de AB dışındaki kanun yapıcılar için de ilham kaynağı olmuştur.
A’dan G’ye orijinal ölçeğe geri dönüş

AB enerji etiketlerinin başarısı, üreticilerin giderek daha fazla enerji verimli ürünler geliştirmeye devam ettiği anlamına geliyor. Bazı ürün kategorileri için “A” artık enerji açısından en verimli ürünleri tanımlamak için yeterli değildi, bu nedenle sınıflandırma sistemine A +, A ++ ve hatta A +++ eklenmesi gerekiyordu. Aynı zamanda, bazı ürün kategorileri için alt sınıflar (E, F, G), eko tasarım gereklilikleri nedeniyle aşamalı olarak kaldırıldı veya artık ihtiyaç kalmayacak kadar az kullanılır hale geldi.
Tüketicilerin yeni enerji verimli ürünler satın alırken bilinçli seçimler yapmalarına yardımcı olmak ve aynı zamanda endüstriyi daha az enerji tüketen ürünler geliştirmeye teşvik etmek için, AB enerji etiketlerinin daha basit bir ölçeklendirme sistemine ihtiyaç duyduğu ortaya çıktı.
AB enerji etiketleme çerçeve yönetmeliği üç yıl önce güncellenmiş ve kabul edilmişti (Yönetmelik 2017/1369) ve yalnızca A’dan G’ye harfleri kullanarak daha basit bir sınıflandırma getiriyordu. Yeniden ölçeklendirme aynı zamanda ürünler arasında daha iyi farklılaşmaya da yol açacak. Mevcut etiket sınıflandırması altında, hepsi aynı üst kategorilerde görünür olacak. Örneğin, şu anda A +++ etiketine sahip bir buzdolabının, eski sınıflandırma değeri kadar enerji verimli olmasına rağmen C kategorisi haline gelebileceği veya bir A ++ bulaşık makinesinin E kategorisi olabileceği anlamına gelir. Ana ilke, yeni ve daha enerji verimli ürünlerin icat edilip geliştirilmesinin önünü açmak için A kategorisinin ilk başta boş olması ve B ve C kategorilerinin nadiren doldurulması.

Avrupa Komisyonu Mart 2019′ da bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, buzdolapları ve elektronik ekranlar için ilk yeni enerji etiket setinin 1 Mart 2021’den itibaren mağazalarda ve 1 Eylül 2021’den itibaren lambalar için görüleceğini açıkladı. Uygulamada, bu ürün grupları için etiketlerin Mart veya Eylül 2021’den itibaren yeniden ölçeklendirileceği ve eski etiketlerin 2 haftalık kısa bir geçiş döneminden sonra değiştirileceği anlamına geliyor. Bir ürün modelinin durdurulması gibi bazı nadir istisnalar olabilir. Bu durumda, mağazadaki raflarda bulunan model eski etiketini koruyabilir.

Ne değişecek ve yeni etiketi nasıl okuyacaksınız?
Tüketiciler, etiketlerin yeniden ölçeklendirilmesinden önemli ölçüde enerji tasarrufu bekleyebilir, ancak sistem tasarımcıları ve kurulum yapanlar gibi endüstri profesyonelleri de daha net rehberlikten faydalanacaktır.
• Yeni etiketler daha basit bir ölçek (A’dan G’ye) içerecek ve farklı ürünler arasında enerji verimliliğini karşılaştırmak daha kolay olacaktır.
• AB enerji etiketi, AB iç pazarında 24 resmi dil olduğu için dilden bağımsızdır ve bir zorunluluktur. Ülkemizde de Türkçe olarak yayınlanacaktır.
• Sağ üst köşedeki bir QR kodunu tarayarak tüketiciler, EPREL adı verilen Avrupa Enerji Etiketleme Ürün Kaydındaki daha ayrıntılı ürün bilgilerine erişebilecekler. Bu veri tabanı 2020’nin sonunda halka açık olacaktır. EPREL veri tabanı, ulusal piyasa gözetim makamlarının, ürünlerin enerji verimliliği gerekliliklerine uygun olduğunu ve etiket üzerindeki bilgilerin doğru olduğunu doğrulamasına yardımcı olacaktır. Türkiye’de de bu alanda düzenleme yapılması gerekmektedir.
• Yeni etiketler ayrıca, ürün kapasitesi veya boyutları, gürültü seviyesi veya su tüketimi gibi bilgileri gösteren ve tüketicilere bir bakışta yararlı bilgiler sağlayan simgeler de içerecektir.
Daha enerji verimli ve sürdürülebilir ürünlerin inovasyonu için ürün geliştirmeleri hep devam edecek ve gelecekte A ve B kategorilerinin büyük ölçüde dolduğu bir zamanda daha fazla yeniden ölçeklendirme gerekli olacaktır.

Avrupa Komisyonu’nun ilgili haber bülteninden, derneğimiz proje asistanı Melis Yılmaz tarafından çevrilmiştir.

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet